MOJE STRONY

poniedziałek, 1 grudnia 2014

Pikowanie roślin jednorocznych

Kwitnące rośliny jednoroczne uprawiane z rozsady goszczą na większości rabat ogrodowych. Rozsada to inaczej młode rośliny wyhodowane z nasion w inspektach, szklarniach lub na rozsadnikach, przeznaczone do wysadzenia na stałe. Choć przygotowanie rozsady wydaje się skomplikowane, rośliny jednoroczne uprawiane z rozsady można uzyskać nawet na okiennym parapecie. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad.

Dlaczego warto rośliny jednoroczne uprawiać z rozsady

Wielu amatorów ogrodnictwa wysiewa rośliny jednoroczne wprost do gruntu, gdyż jest to metoda znacznie mniej pracochłonna niż uprawa z rozsady. Siew kwiatów do gruntu to postępowanie słuszne, szczególnie w przypadku roślin nie lubiących przesadzania - te zawsze należy siać od razu na miejsce stałe. Jednakże w przypadku wielu gatunków rośliny jednoroczne uprawiane z rozsady są ładniejsze, lepsze jakościowo, a także kwitną znacznie wcześniej, niż kwiaty wysiane w późniejszym terminie wprost do gruntu. Samodzielnie przygotowując rozsadę kwiatów jednorocznych z zakupionych nasion, uzyskamy również sadzonki znacznie tańsze niż w przypadku zakupu już gotowych sadzonek w sklepie, choć często nie tak dobre jakościowo jak te dostępne w handlu.

Jakie rośliny jednoroczne można uprawiać z rozsady

W zależności od wymagań poszczególnych gatunków przygotowanie rozsady roślin jednorocznych rozpoczynamy w różnych terminach - od stycznia do połowy marca w szklarni lub na parapecie okiennym w mieszkaniu, od drugiej polowy marca w nieogrzewanych tunelach foliowych, oraz od początku kwietnia w inspektach lub na rozsadnikach.

Od stycznia do początku marca wysiewamy takie gatunki, jak: lobelia, niecierpek, petunia ogrodowa, żeniszek meksykański, a w pierwszej połowie marca również gazania i werbena.

Jak przygotować rozsadę roślin jednorocznych

Najprostszym sposobem uprawy roślin jednorocznych z rozsady jest wysianie nasion do skrzynek ustawionych na parapecie okiennym, gdzie rozsadzie zapewnimy odpowiednio dużo światła. Mogą być to skrzynki zarówno plastykowe, jak i drewniane. Na dnie skrzynki umieszcza się 1 cm warstwę drenażową piasku, a następnie wypełnia skrzynkę podłożem do rozsad. Jako podłoże doskonała będzie ziemia liściowa (dobrze przekompostowane liście drzew i krzewów) z dodatkiem torfu i piasku. Jeżeli nie chcemy przygotowywać podłoża samodzielnie, odpowiednią ziemię do rozsad kupimy w większości sklepów ogrodniczych. Koniecznie pamiętajmy, aby ziemia była odpowiednio wilgotna.
Zobacz szczegóły: wysiew nasion do skrzynki.
Nasiona wysiewamy rzutowo, a następnie przysypujemy je bardzo cienką warstwą piasku (uwaga - nasion petunii nie przysypujemy w ogóle). Następnie skrzyneczkę przykrywamy szkłem lub owijamy przezroczystą folią. Optymalna temperatura kiełkowania wynosi 18 do 20°C. Gdy pojawią się pierwsze wschody szkło lub folię stopniowo usuwamy, przyzwyczajając rośliny do mniej wilgotnego powietrza. Do pikowania przystępujemy gdy pojawią się pierwsze listki. Siewki obficie podlewamy i po upływie kilku godzin delikatnie wyjmujemy, podważając patyczkiem. Rośliny przenosimy do wielodoniczek wypełnionych podłożem bardziej zasobnym, niż to w którym rośliny rosły dotychczas. Przy tym zabiegu warto skrócić nieco korzenie siewek, dzięki czemu pobudzimy je do rozrostu i zapewnimy lepsze ukorzenienie się rośliny. W przypadku niektórych gatuków (min. szałwi i żeniszka) korzystne będzie pikowanie dwukrotne - początkowo do skrzynek w rozstawie 3 x 3 cm, a dopiero potem do doniczek. W celu lepszego rozkrzewienia się roślin możemy także przyciąć im wierzchołki pędów.
Przygotowywanie rozsady roślin jednorocznych w późniejszym terminie, tj. od drugiej polowy marca, możemy już przeprowadzić na działce lub w ogrodzie - w nieogrzewanych tunelach, w inspektach lub na rozsadnikach. Unikniemy wtedy, czasem kłopotliwej, uprawy na parapetach okiennych, łatwiej też będzie zapewnić roślinom odpowiednią ilość światła. Ta metoda jest polecana początkującym działkowiczom, nie mającym jeszcze doświadczenia w uprawie z rozsad. Doskonałą rośliną dla początkujących jest aksamitka, gdyż jej rozsada dość łatwo się udaje. Nasiona aksamitek wysiewamy w marcu do pojemników lub inspektu półciepłego (założonego na podkładzie grzejnym, a od początku kwietnia możemy je siać pod nieogrzewanymi tunelami lub w inspektach zimnych. Do skiełkowania nasiona potrzebują temperatury 15°C. Jeżeli nasiona wysiejemy rzadziej, możliwe będzie uniknięcie pikowania i przesadzenie ich bezpośrednio na miejsce stałe, co dodatkowo ułatwia uprawę. Pikowanie jest jednak zalecane, gdyż dzięki niemu rośliny będą silniejsze i ładniejsze.

Osoby zainteresowane poznaniem terminów wysiewu poszczególnych gatunków roślin jednorocznych zapraszamy na naszego bloga, gdzie umieściliśmy tabelę z terminami siewu roślin jednorocznych. Oprócz roślin uprawianych z rozsady, w tabeli jest sporo kwiatów, które możemy siać bezpośrednio do gruntu. Zobacz: rośliny jednoroczne - kalendarz siewu.

Gdzie kupować nasiona roślin jednorocznych na rozsady?

Pewnie każdy z nas ma jakiś swój ulubiony sklep ogrodniczy. Pamiętajmy aby nasiona kupować w miejscach znanych i sprawdzonych - sklepach i centrach ogrodniczych. Nigdy nie kupujmy nasion od sprzedawców ulicznych, na rynku czy na bazarze. Może takie nasiona są tańsze, ale nie mamy żadnej gwarancji, że były odpowiednio przechowywane. Warunki przechowywania mają natomiast ogromny wpływ na zdolność nasion do kiełkowania.

Jeżeli w swoim okolicznym sklepie nie możemy dostać nasion wymarzonych roślin, warto skorzystać z oferty sklepów internetowych. Oto sklepy, które od dawna współpracują z redakcją naszego poradnika i możemy je gorąco polecić (aby przejść do sklepu naciśnij na logo):


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz